Sekrety dobrej kawy

Często klienci pytają nas jak to się dzieje, że w Bunkier Cafe jest taka dobra kawa. Jak to możliwe, że przy tych samych markach kawy, w niektórych kawiarniach i restauracjach dostajemy w filiżance wspaniały, aromatyczny, napój, a gdzie indziej lurę, którą można raczej określić jako wodę o smaku kawowym. Opowiemy Wam pokrótce jak to się dzieje, że nasza kawa jest taka dobra.

Ziarna kawy

Pomyślcie o tym tak – im prostsza w swej istocie jest potrawa lub napój, tym większej uwagi i dbałości wymaga w procesie przyrządzania. Do bigosu można wrzucić cokolwiek, co napotkacie w lodówce i o ile tylko mocno nie przesolicie i nie przypalicie, bardzo trudno go zepsuć. Wyjdzie Wam inny bigos niż zwykle, ale dalej będzie smaczny. Zupełnie inaczej jest z potrawami prostym.

Czym jest wino, które jak wiadomo od winiarza wielkiej znajomości sztuki i wielkiej staranności? To po prostu sfermentowany sok z winogron. Czym jest kawa? To po prostu napar ze spreparowanych ziaren pewnej rośliny. Pozornie nie ma nic prostszego.

Jednak swojej wartości te napoje – wino, kawa, herbata, markowe alkohole – nabierają w procesie produkcji, przyrządzania i podawania.

Dowiedz się więcej o tym skąd pochodzi kawa i w jaki sposób działa.

Co jest potrzebne do dobrej kawy

Zaparzenie dobrej kawy to proces wieloetapowy i na każdym z tych etapów można coś zepsuć. Żeby wyszła dobra kawa, trzeba wszystko zrobić poprawnie – ale to wymaga odpowiedniej wiedzy, odpowiednich ludzi i odpowiedniego sprzętu.

Jakość i odmiana kawy

Są różne odmiany kawy. Arabica – bardziej kwaskowata o czekoladowym posmaku, i Robusta – bardziej gorzka z większa zawartością kofeiny. Ważna jest proporca odmian w mieszance i ich jakość.

Mielenie

Kawa powinna być zawsze świeżo zmielona, nie za drobno, nie za grubo.

Ekspres

Zapomnijcie o automatach – tylko prawdziwy ekspres łyżkowy, bardzo wysokiej jakości może w gastronomii dać dobrą kawę. Dobry ekspres to wysokie koszty i często bardzo zaawansowana  technologia.

header_hydra

Odpowiednie ubicie

Do łyżki ekspresu trzeba wsypać optymalną ilość kawy i odpowiednio ją ubić. Dla doświadczonego baristy to są dwa, niemal niezauważalne ruchy ręką, ale tego się nie da zmierzyć żadnym przyrządem – trzeba mieć doświadczenie.

Parzenie

Kluczowa jest odpowiednia regulacja ekspresu – odpowiednie ciśnienie, odpowiednia temperatura. Nawet najlepszy ekspres może robić kiepską kawę jeśli jest źle ustawiony.

Czystość i konserwacja

Ekspress musi być utrzymany w nienagannym stanie. Musi być codziennie czyszczony, regularnie odkamieniany i konserwowany.

Obsługa

Aby spełnić te wymagania trzeba mieć przeszkolony personel. To jest kawałek wiedzy, trzeba to rozumieć i lubić, wymaga to doświadczenia.

Podanie

Filiżanka powinna być ciepła, mleko odpowiednio spienione, wszystkie te detale mają znaczenie

i na koniec – dobry partner

Aby dograć te wszystkie elementy potrzebny jest profesjonalny dostawca kawy, który będzie doradzał też opiekował się ekspresem, szkolił personel. Nie da się tego wszystkiego osiągnąć na ekspresie z marketu i kawie kupowanej na placu.

Naszym partnerem jest:

EspressoService-300x63

A teraz zapraszamy na kawę 🙂