Historia Bunkra sięga roku 1950. Powstał wówczas krakowski odział CBWA (Centralne Biuro Wystaw Artystycznych).
Budynek Bunkra
Pomysłodawcą budowy nowej siedziby Galerii był Bolesław Drobner, poseł na sejm i działacz komunistyczny. Zaproponował, aby przeznaczono na ten cel kwartał mieszczący się pomiędzy ulicami Szewską 25 i Szczepańską 3. W tym miejscu ojciec Bolesława Drobnera, Roman otworzył w roku 1907 secesyjną kawiarnię, która po burzliwych dziejach, pożarze, i wielokrotnych zmianach nazwy po ponad 50 latach funkcjonowała w końcu jako pierwszy w Krakowie lokal ze striptizem o nazwie „Esplanada”. Na terenie tym znajdował się też XVIII-wieczny budynek spichlerza, który ostatecznie wszedł w plan nowej realizacji i możemy go oglądać do dziś, wkomponowanego w betonową bryłę.
Nowy budynek otwarto uroczyście 11 października 1965 roku. Autorką jego projektu jest Krystyna Różyska-Tołłoczko, zaś rzeźbę fasady (beton z odciśniętymi szalunkami) zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Jest to obiekt unikatowy, jeden z nielicznych polskich przykładów brutalizmu w architekturze (nazwa „brutalizm” nie ma związku z brutalnością, pochodzi od francuskiego słowa „brut”, czyli „surowy”). Ciekawie wpisany w zabytkowy kontekst jest pięknym przykładem udanej architektury późnego modernizmu. Do lat 90-tych XX wieku budynek był w ogóle jedynym obiektem architektury nowoczesnej w obrębie krakowskiego Starego Miasta.
Przez lata galeria funkcjonowała pod nazwą BWA. Nazwę „Bunkier Sztuki” przejęła oficjalnie dopiero w 1994 roku.
Obecna działalność Galerii
W 2024 roku, po trzech latach gruntownego remontu, oddano publiczności zmodernizowany budynek Galerii. Do pawilonu przy placu Szczepańskim 3a powróciło wystawiennictwo, prezentacje dzieł z Kolekcji oraz działalność artystyczna, edukacyjna, popularyzatorska i wydawnicza.
W Galerii organizowane są cykliczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oprowadzania z przewodnikami, spotkania z artystami i kuratorami oraz wydarzenia specjalne.
W Galerii działa księgarnia Austeria Paper & Art. Miłośnicy sztuki i literatury znajdą tu katalogi wystaw Galerii Bunkier Sztuki, książki artystyczne, publikacje z zakresu literatury i eseistyki oraz albumy wydawnictw niedostępnych w szerokim obiegu. Uzupełnieniem oferty są niepowtarzalne artykuły papiernicze i piśmiennicze, notesy, plakaty oraz tekstylia.
W Galerii powstała także Stacja Kreacja – niezwykłe miejsce w przestrzeni wystawowej dla najmłodszych i ich opiekunów. Miejsce, w którym dzieci mogą kreatywnie spędzić czas, pobawić się, odpocząć, porysować i poczytać. Znajdują się tu pufy, stoliki z przyborami do rysowania oraz bardzo dużo książek o sztuce i nie tylko.
Wystawy można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00.
Ceny biletów:
Bilet normalny 22 zł
Bilet ulgowy 12 zł
Bilet specjalny (m.in. dzieci do 7 r.ż.) 2 zł
Bilet rodzinny 40 zł
Bilet grupowy normalny (min. 10 osób) 180 zł
Bilet grupowy ulgowy (min. 10 osób) 90 zł
Po zwiedzeniu wystawy zapraszamy do naszej kawiarni na kawę i ciastko, żeby zregenerować siły i porozmawiać o wrażeniach.
Więcej informacji i na www.bunkier.art.pl