Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”

Nasza kawiarnia przylega do budynku Galerii „Bunkier Stuki” jednej z najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną. Jest to instytucja z blisko sześćdziesięcioletnią historią, artystycznie niezależna, finansowana przez Miasto Kraków.

Historia Bunkra sięga roku 1950. Powstał wówczas krakowski odział CBWA (Centralne Biuro Wystaw Artystycznych).

Budynek Bunkra

Pomysłodawcą budowy nowej siedziby Galerii był Bolesław Drobner, poseł na sejm i działacz komunistyczny. Zaproponował, aby przeznaczono na ten cel kwartał mieszczący się pomiędzy ulicami Szewską 25 i Szczepańską 3. W tym miejscu ojciec Bolesława Drobnera, Roman otworzył w roku 1907 secesyjną kawiarnię, która po burzliwych dziejach, pożarze, i wielokrotnych zmianach nazwy po ponad 50 latach funkcjonowała w końcu jako pierwszy w Krakowie lokal ze striptizem o nazwie „Esplanada”. Na terenie tym znajdował się też XVIII-wieczny budynek spichlerza, który ostatecznie wszedł w plan nowej realizacji i możemy go oglądać do dziś, wkomponowanego w betonową bryłę.

Udziałowa, Planty, NAC

Usuwanie zwalonego drzewa na Plantach, róg placu Szczepańskiego, lata dwudzieste XX w. W tle kawiarnia, która wówczas nazywała się „Udziałowa” (zdjęcie pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Nowy budynek otwarto uroczyście 11 października 1965 roku. Autorką jego projektu jest Krystyna Różyska-Tołłoczko, zaś rzeźbę fasady (beton z odciśniętymi szalunkami) zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Jest to obiekt unikatowy, jeden z nielicznych polskich przykładów brutalizmu w architekturze (nazwa „brutalizm” nie ma związku z brutalnością, pochodzi od francuskiego słowa „brut”, czyli „surowy”). Ciekawie wpisany w zabytkowy kontekst jest pięknym przykładem udanej architektury późnego modernizmu. Do lat 90-tych XX wieku budynek był w ogóle jedynym obiektem architektury nowoczesnej w obrębie krakowskiego Starego Miasta.

Bunkier Sztuki

Nowy budynek Bunkra Sztuki po otwarciu, widok części na rogu Placu Szczepańskiego (zdjęcie z archiwum Galerii)

Przez lata galeria funkcjonowała pod nazwą BWA. Nazwę „Bunkier Sztuki” przejęła oficjalnie dopiero w 1994 roku.

Obecna działalność Galerii

W 2024 roku, po trzech latach gruntownego remontu, oddano publiczności zmodernizowany budynek Galerii. Do pawilonu przy placu Szczepańskim 3a powróciło wystawiennictwo, prezentacje dzieł z Kolekcji oraz działalność artystyczna, edukacyjna, popularyzatorska i wydawnicza.

W Galerii organizowane są cykliczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oprowadzania z przewodnikami, spotkania z artystami i kuratorami oraz wydarzenia specjalne.

W Galerii działa księgarnia Austeria Paper & Art. Miłośnicy sztuki i literatury znajdą tu katalogi wystaw Galerii Bunkier Sztuki, książki artystyczne, publikacje z zakresu literatury i eseistyki oraz albumy wydawnictw niedostępnych w szerokim obiegu. Uzupełnieniem oferty są niepowtarzalne artykuły papiernicze i piśmiennicze, notesy, plakaty oraz tekstylia.

W Galerii powstała także Stacja Kreacja – niezwykłe miejsce w przestrzeni wystawowej dla najmłodszych i ich opiekunów. Miejsce, w którym dzieci mogą kreatywnie spędzić czas, pobawić się, odpocząć, porysować i poczytać. Znajdują się tu pufy, stoliki z przyborami do rysowania oraz bardzo dużo książek o sztuce i nie tylko.

Wystawy można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00.

Ceny biletów:
Bilet normalny 22 zł
Bilet ulgowy 12 zł
Bilet specjalny (m.in. dzieci do 7 r.ż.) 2 zł
Bilet rodzinny 40 zł
Bilet grupowy normalny (min. 10 osób) 180 zł
Bilet grupowy ulgowy (min. 10 osób) 90

Po zwiedzeniu wystawy zapraszamy do naszej kawiarni na kawę i ciastko, żeby zregenerować siły i porozmawiać o wrażeniach.

Więcej informacji i na www.bunkier.art.pl